Idén 12. alkalommal került megrendezésre a Gál Ferenc Egyetem Pedagógiai Karán a nemzetiségi konferencia, melynek címe „Nevelésről, oktatásról a nemzetiségi pedagógusképzés kontextusában” volt. A konferencia résztvevőit köszöntötték: Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök, a konferencia fővédnöke, Prof. Dr. Dux László az egyetem rektora, Daniel Banu Románia Gyulai főkonzulja, Dr. Abonyi Lajos a Békés Vármegyei Német Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke, Paulik Antal, szlovák nemzetiségi szószóló, Zsigmond Károly a Magyarországi Romák Országos Önkormányzata országos képviselője, Dr. Bódi Beáta, Békés Vármegyei Kormányhivatal igazgatója, Molnár Sándor a Békés Vármegyei Önkormányzat elnöke, Hodálik Pál, Szarvas város polgármestere.
A konferencia nyitóelőadását Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár tartotta. Előadásában államtitkár úr elmondta, hogy a kormány, az önkormányzatok és különböző fenntartók részéről a nemzetiségi nevelés, oktatás feltételei biztosítottak. Hozzátette: a fejlesztéseken, különböző támogatási rendszereken keresztül az elmúlt évtizedben megújult az összes nemzetiségi iskola. Kiemelte, hogy az infrastrukturális fejlesztéseken túl külön pótlékkal támogatott a nemzetiségi pedagógusképzés, valamint a pedagógusok bérezése is. Soltész Miklós hangsúlyozta továbbá, hogy az elmúlt tíz év tapasztalatai során a nemzetiségeknél a megtartó erő a nyelv, az iskola és a kultúra mellett a hit is fontos szerepet tölt be. Azok a közösségek sokkal erősebbek, amelyek megmaradnak katolikus, református, evangélikus, unitárius vagy bármilyen más felekezetű hitben. Ebből pedig egyenesen következik: kiemelten fontos, hogy a nevelésen belül ott legyen a hit, a keresztény hittel kapcsolatos nevelés is.
A konferencia délelőtti programját a vármegye nemzetiségi iskoláinak, nemzetiségi közösséghez tartozó tanulóknak a műsora színesítette. Közreműködtek: a szarvasi Benka Gyula Evangélikus Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskola tanulója és a szarvasi Fő téri Általános Iskola tanulója, a Kétegyházi Román Nemzetiségi Általános Iskola és Óvoda tanulói, a szarvasi Szlovák Általános Iskola, Óvoda és Kollégium tanulói, a Gyulai Implom József Általános Iskola tanulói.
A konferencia plenáris programját követően délután nemzetiségi szekciókban folyt a munka, ahol a szakemberek közösen gondolkodtak a magyarországi nemzetiségek helyzetéről, lehetőségeiről, a nemzetiségi nevelés, oktatás kérdéseiről, illetve a nemzetiségi pedagógusképzés aktuális feladatairól, hogy a felmerülő kihívásokra közösen keressék a megoldásokat.
PK