in ,

Egyetemi és pályatársak párhuzamos kiállítása

Ván Hajnalka, a Tessedik Sámuel Múzeum művészettörténésze harmadik alkalommal állította párhuzamba két nagyszerű képzőművész alkotásait Szarvason, a Ruzicskay házban. Április 5-én, szombaton Kondor Béla és Erdélyi Attila grafikáiból, rézkarcaiból és festményeiből nyílt kiállítás. A múzeum igazgatója, Szarka József örömmel állapította meg, hogy sokan érdeklődnek a hagyományos kiállítás iránt, majd megkérte Madár Máriát, a Petőfi Irodalmi Múzeum muzeológusát, Kondor-kutatót, hogy nyissa meg a kiállítást.

Madár Mária megnyitóbeszédében a Rákosi-korszak legkeményebb évei közül 1955-be kalauzolta a megnyitó közönségét, amikor a képzőművészeti egyetemen Kondor Béla grafikus-, Erdélyi Attila pedig szobrász-hallgató volt. Írásos bizonyíték ugyan nincsen rá, de sok jel utal rá, hogy a két fiatal barátságot kötött. Életük közös és meghatározó pontjai közé tartozott az 56-os magyar forradalom. Útjaik elváltak, mert Erdélyi Franciaországba emigrált, Kondor viszont itthonmaradt. 1957-ben aztán Kondor Derkovits-ösztöndíjjal Párizsba érkezett, ahol valószínűleg találkozott a két barát. Később, 1971-ben Kondor portrét festett Erdélyiről, valószínűleg értesült haláláról. Gondolatviláguk nem állt távol egymástól, technikájuk azonban markánsan különböző – mondta Madár Mária –, eddig soha nem volt közös kiállításuk, úgyhogy nagyszerű alkalom mindenkinek, hogy együtt lássa képeiket.

A 20. századi mítoszteremtők c. Kondor Béla – Erdélyi Attila kiállítás május 14-ig látható a Ruzicskay Alkotóház nyitvatartási idejében.

Tatai László – Szarvasi Ujság

XII. Nemzetiségi Konferencia a Gál Ferenc Egyetem Pedagógiai Karán

Tavaszi zsongás a Vajdában