in ,

Országos Tanítási Verseny az Egyetem szarvasi campusán…

 „Tanul és tanítsd a jobbat!”  címmel került megrendezésre az Országos Környezetismeret Tanítási Verseny Szarvason, a Gál Ferenc Egyetem pedagógusképző kara és az egyetem gyakorlóintézményének közös szervezésében. Az Országos Tanítási Verseny fővédnökeként Prof. Dr. Dux László egyetemi tanár, a Gál Ferenc Egyetem rektora köszöntötte online bejelentkezve a szarvasi campusra érkező vendégeket, azokat az egyetemi hallgatókat, akik legjobb négyként jutottak be a tizenhét pályázó jelölt közül, és laudáltak óratervezetükkel és bemutató tanításuk videofelvételével, amit az egyetem gyakorlóintézményének szakvezetői kara pontozott, és bírált el.

A tanítási verseny versenybizottsága: Dr. Katona Krisztina dékán, főiskolai tanár, Bíró Gyula főigazgató, c. egyetemi docens, Dr. Lestyán Erzsébet egyetemi docens, Koppányiné Langó Zsuzsanna főigazgató-helyettes, Szabóné Dr. Balogh Ágota dékánhelyettes, egyetemi docens és Komlósné Szirom Anita munkaközösség-vezető, szakvezető tanító.

Az előzetes pontozásos értékelést követően a szarvasi döntőbe Joó Barbara a Tokalj-Hegyalja Egyetem hallgatója, Guba-Tóth Krisztina Katalin, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem hallgatója, Nágel Anna, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar hallgatója, és Rácz-Rónyai Ágnes, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Jászberényi Campusának hallgatója jutott, kiváló bemutatótanításukkal és óratervezetükkel.

Az április 3-án, 4-én megrendezett döntőben a zsűri elnöke: Szakács Mihályné dr., ny. főigazgató, főiskolai tanár, a zsűri tagjai: Árvai Anikó, a Szlovák Általános Iskola tanítója, Dr. Lestyán Erzsébet e. docens, Koppányiné Langó Zsuzsanna főigazgató-helyettes, szakvezető tanító, Komlósné Szirom Anita munkaközösségvezető, szakvezető tanító.

Az ünnepélyes megnyitó alkalmával a fővédnöki köszöntőben elhangzott, hogy a Gál Ferenc Egyetem örömmel tett eleget annak az elhívásnak, hogy szervezője legyen az Országos Tanítási Versenynek. Dr. Dux László rektor, elismeréssel szólt a Szarvason folyó szakmai munkáról, mind az egyetem gyakorlóintézménye, mind a Pedagógiai Kar vonatkozásában. Hodálik Pál, Szarvas város polgármestere személyesen köszöntötte a döntőbe jutott egyetemi hallgatókat, és a rendező intézményeket, megosztva személyes élményeit a résztvevőkkel, hiszen évek óta felkért zsűritagja az egyetem gyakorlóintézményének „Legkiválóbb óvodapedagógus jelölt” versenyének. Maga is, mint pedagógus méltatta a verseny „küldetését” és kívánt eredményes jó hangulatot az április 4-én tartandó versenytanításokhoz. Dr. Katona Krisztina, a Pedagógiai Kar dékánja a pedagógusképzés, és ezen belül a tanítóképzés jelenkori üzenetét és feladatát fogalmazta meg köszöntőjében, és a gyakorlóintézmény főigazgatójával közösen, mint házigazdák fogalmazta meg azt az örömüket, hogy Szarvas szervezője és vendéglátója lehet a „vetélkedésnek”, különösen egy olyan területen, mint a környezetpedagógia, amely mindannyiunk számára jelent feladatot és kihívást.

Prievara Hanna 3.a osztályos tanuló Békés Márta Imbolygó iskola című versével köszöntötte a vendégeket, a versenyző egyetemi hallgatókat és felkészítő vezetőtanáraikat, módszertan oktatóikat. Bíró Gyula házigazdaként a megnyitó gondolatában felidézte, hogy hogyan is lehet itt ez a verseny, miért is lehet egyáltalán tanítási verseny Szarvason. A visszatekintés az OTE-ra nyúlt vissza, de hangsúlyozta, hogy a 2010-es években az Országos Apáczai Tanítási Verseny megszűntét követően Dr. Lipcsei Imre, akkori dékán, tanszékvezető főiskolai tanár vette szárnya alá és támogatta a verseny megrendezését, a kar és a gyakorlóintézmény együttműködésével. Néhány év kihagyásával csupán, de minden évben eleget tett a szarvasi campus ennek a vállalásnak, feladatnak, és örömmel szervezi ma is a megmérettetést, szakmai-módszertani találkozót. És a „borítékhúzás”… ismeretlen osztály, ismeretlen tananyag. Egy alkotói éjszaka kezdete.

A megnyitót követő kari dékáni fogadáson Farkas Tamás, Szarvas város oktatási ügyekért felelős bizottságának vezetője mondott pohárköszöntőt, örömének adva hangot, hogy a legkiválóbbak mérik össze tudásukat egy pedagógiai szakmai versenyen, és külön megfogalmazta örömét, hogy a környezetismeret tanítási verseny helyszíne lehet Szarvas város.

A bemutató tanítások a Gyakorló Általános Iskola 3.a, 3.b, 4.a és 4.b osztályaiban zajlottak, majd ezt követően a zsűri egy-három helyezést osztott ki. A gyakorlós gyerekek elismerő tapsa mellett… 

Szakács Mihályné dr., a zsűri elnökeként értékelte a tanítási verseny benyomásait, kiemelve azok magas színvonalát, gyermekközpontú megközelítését és módszertani sokszínűségét. Külön hangot adott örömének, hogy Tessedik Sámuel városában történik ez a „csoda”, a gyakorlóintézmény falai között, a szarvasi képzőben. A tanítói hivatás értékéről és súlyáról szólt a díjkiosztó közönségének, megköszönve azoknak a vezetőtanároknak és módszertant oktatóknak a munkáját, akik fontosnak tartják, hogy az alapító elődök szándéka szerint szakmai párbeszéd alakuljon ki egy-egy ilyen verseny alkalmával. Értékelését Tessedik Sámuel gondolataival zárta, ami a ma tanítóinak is üzenetként kell, hogy csengjen. A díjakat a Pedagógiai Kar dékánja és a Gyakorlóintézmény főigazgatója adta át a helyezetteknek, illetve a felkészítő szakvezető tanároknak, módszertant oktatóknak az elismerő oklevelet és tárgyi ajándékokat a program házigazdái, Lestyán Erzsébet és Bíró Gyula nyújtotta át, egyben köszönetet mondtak a „háttérben” munkálkodó szakvezető tanítóknak, a tanítási versenyt szervező munkatársaknak.

A 2025. év Országos Környezetismeret Tanítási Verseny győztese Nágel Anna, a Széchenyi István Egyetem hallgatója, felkészítő vezetőtanára: Lovró Dóra szakvezető tanító.

Második helyezést ért el Guba-Tóth Krisztina Katalin, az Eszterházy Károly Egyetem hallgatója, felkészítő vezetőtanárai: Tajti Ferencné és Bodnár Andrea.

Harmadik helyezést értek el: Joó Barbara, a sárospataki Tokaj-Hegyalja Egyetem hallgatója, felkészítő tanára: Dr. Nagy György tanszékvezető egyetemi docens, Rácz-Rónyai Ágnes, az  Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campus hallgatója, mentor tanítója: Nagy Andrea.

A rendezvény szervezői gratulálnak az elért eredményekhez és boldog hivatásgyakorlást kívánnak minden hallgatónak, külön köszönetet mondva a felkészítő vezetőtanároknak, felkészítő egyetemi oktatóknak!

A rendezvény zárásaként a gyakorlóintézmény fogadásán vettek részt a résztvevők, az egymásnak való gratulációk mellett számtalan élménymorzsát megosztva egymással, a pályával, az egyetemi léttel és a tanítási versennyel kapcsolatban.

Útravalóként elhangzott Don Bosco gondolata: „A legeredményesebb tanítás az, ha azt tesszük, amit tanítunk.”

Sz.Zs.

A verseny szervezői köszönetet mondanak a tanítási verseny kiemelt támogatójának, a szarvasi Liget Wellness és Konferencia Hotelnek, a szarvasi Líra Könyvesháznak, a Gál Ferenc Egyetemnek, a Gál Ferenc Egyetem Szarvasi Gyakorlóintézményének és a Gál Ferenc Egyetem Pedagógiai Karának, mint a rendezvény támogatóinak.

Orbán Viktor beszédet monda az M44 gyorsforgalmi út az M5 autópálya és Szentkirály közötti szakaszának átadóján.

Átadták az M44 újabb szakaszát: Békéscsaba csatlakozott a gyorsforgalmi úthálózatba

Dankó Béla országgyűlési képviselő, dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora és Hodálik Pál, Szarvas város polgármestere a MATE megújult Tudásközpontjának átadóján.

Átadták a MATE megújult Tudásközpontját