in

Az ismeretlen és a névvel ismert hősökre emlékeztek Csabacsűdön

A Csabacsűdi Hagyományőrző Népdalkör és Citera Zenekar tagjai, Lipták András, Simon György és Major József katonadalokat adtak elő. A háttérben Molnár József polgármester és Magyar-Paulik Enikő evangélikus lelkész áll.
A Csabacsűdi Hagyományőrző Népdalkör és Citera Zenekar tagjai, Lipták András, Simon György és Major József katonadalokat adtak elő. A háttérben Molnár József polgármester és Magyar-Paulik Enikő evangélikus lelkész áll. (Fotó: Babák Zoltán)

A magyar hősök emléknapját május utolsó vasárnapján tartják, amikor azokra a név szerint ismert vagy ismeretlen magyar hősökre emlékezünk, akik életüket áldozták a haza szabadságáért és függetlenségéért. Az emléknap eredete 1917-re nyúlik vissza, amikor törvény írta elő, hogy minden település méltó módon örökítse meg a hősi halált haltak nevét, lakosságszámától függően emlékmű vagy emléktábla állításával. Az ünnep célja, hogy a múlt tragikus eseményeit, a hősök áldozatát megőrizzük, tisztelettel emlékezzünk rájuk, és példájukat továbbadjuk a következő nemzedékeknek.

Molnár József, Csabacsűd polgármestere a magyar hősök tiszteletére tartott beszédében felidézte történelmünk legtragikusabb eseményeit – a tatárjárást, a törökdúlást, a Rákóczi-szabadságharcot, az 1848/49-es forradalmat, az első és második világháborút, valamint az 1956-os forradalmat.

Beszédében kitért arra is, hogy a két világháború között állami szintre emelték a megemlékezés napját, de a második világháborút követően hosszú ideig tiltott volt az elesett katonák emlékének ápolása. Rámutatott, hogy a magyar honvédek idegen érdekekért, távoli frontokon harcoltak abban a reményben, hogy hazájuk határait visszaállíthatják, de a Don-kanyari katasztrófa és a háború szomorú végeredménye rengeteg áldozatot követelt, családokat tett tönkre, és csak az idő enyhítheti a veszteségek okozta sebeket.

Végezetül Molnár József hangsúlyozta, hogy kötelességünk emlékezni hőseinkre, emléküket megőrizni, és a jövő nemzedékeinek továbbadni történetüket. Külön megemlékezett a második világháborúban elesett csabacsűdi katonákról, név szerint is felsorolva őket: Balatoni Albert, Csonka András, Darida György, Dorogi Pál, Gál György, Galáth János, Gilan György, Janecskó Mihály, Janurik Pál, Juhos Pál, Lestyan György, Lestyan János, Lestyan Pál, Nagy Gyula, Osgyán András, Roszik Mihály, Skulkéti András, Sovány Mihály, Szakács András, Szakács István, Tusjak János, Uhljár János.

Beszédének végén arra kérte hallgatóságát, hogy egy perces néma főhajtással adózzanak az ismert és ismeretlen áldozatok emlékének.

Magyar-Paulik Enikő evangélikus lelkész imája előtt a Csabacsűdi Hagyományőrző Népdalkör és Citera Zenekar tagjai, Lipták András, Simon György és Major József katonadalokat adott elő. A megemlékezést koszorúzás zárta.

Korabeli felvételen Ruzicskay György festőművész.

Múltidéző a múzeumban

Gyönyörű időben zajlottak a Körös Kupa idei futamai.

Gyönyörű időben startoltak a Körös Kupa idei futamai