in , ,

TURMIX, avagy a több arcú egészség

November 17-én, csütörtök reggelre az egész iskola, mint felbolydult méhkas, lázas készülődésbe kezdett, hogy hosszas előkészületek után megvalósítsa az „Egészségnevelési Nap” programját. Lázas izgalom lett úrrá kicsiken és nagyokon.  Különböző helyszíneken felkészült nevelőink és meghívott vendégeink várták tanulóinkat, hogy a nap során elgondolkozzunk és beszélgessünk arról, hogy mit is tehetünk hétköznapi rohanó életünk során egészségünk érdekében. Igyekeztük sokrétűen bemutatni ennek a témának a kimeríthetetlenül gazdag tárházát. Az alsós osztályainkat tanító nénik vezetésével a díszterembe invitáltuk, ahol Dr. Majzik Katalin, az iskola fogorvosa bemutatóval egybekötött előadást tartott a fogak tulajdonságairól, a fogápolási szokásokról, a betegség megelőzéséről. Arról is beszélt a gyerekeknek, hogy ha már baj van, miért is fontos a szakorvosi rendelésen megjelenni és azt gyorsan és hatékonyan orvosolni. Az előadás után minden osztály a tantermébe vonult, ahol volt, aki plakátot készített a témával kapcsolatban, a nagyobbak pedig totót töltöttek ki. Az elkészült műveket a nap végén kiállítottuk, amit mindenki megtekinthetett. A TOTÓ dobogós helyezettjeivel együtt az iskolagyűlésen jutalomban részesítettünk minden ügyes tanulót. Ez alatt a felsős osztályokban is zajlott az élet! A tornateremben Gyuri bácsiék ötletei alapján játékos sportvetélkedő zajlott. A csapatok gurítottak tököt, célba dobtak dióval és még számtalan, a programhoz kapcsolódó mozgásos feladatot hajtottak végre. Harsány nevetés és biztatás hallatszott ki a terem ajtaján a délután során. Egy másik csoport Edina nénivel különböző élelmiszereket ábrázoló képeket nyírt és ragasztott lázasan, amiből a végére egy hatalmas táplálék piramis plakátja rajzolódott ki. Ez szintén a kiállításunkat gazdagította. A nyolcadikos fiúkkal Ivett néni beszélgetett igen komoly témákról, mint pl. a drogok, az iskolán kívüli szórakozó helyek, az idegenekkel való barátkozások veszélyei. Ezek ma már kimeríthetetlen témák, és úgy hiszem, nem lehet eleget beszélni róluk. Ez alatt a lányok Dr. Kozma György, meghívott nőgyógyász szakorvostól hallhattak felvilágosító előadást a női szaporító szervrendszer működéséről, korai kamaszkori szexuális viselkedésik veszélyeiről és annak megelőzéséről. A nagy érdeklődést tanúsító lányokat hétköznapi tanácsokkal látta el higiéniai szokásokról, az orvosi vizsgálatok módjáról és eszközeiről. Nemcsak bemutatót tartott, hanem néhány eszközzel is megismertette hallgatóságát. Az élménybeszámoló során nem feledkezhetünk meg a konyhai forgatagról sem, ahol sok szorgos kéz alkotott. Gyerekek és nevelők csoportokba szerveződve pucoltak, daraboltak, kentek, kevertek és főztek. Munka közben elsajátíthatták a konyhai higiénia alapvető szokásait, és gyakorlati tapasztalatokat is gyűjthettek, hisz többen közülük soha előtte nem végeztek még ilyen tevékenységet. Suta ujjacskák, mozdulatok így váltak a nap végére gyakorlottabbá, rutinosabbá, és készültek általuk remek konyhai alkotások. A finomságokat tálcákra helyezve minden osztályt vendégül láttak a szorgos kis kukták. Kóstolhattak a gyerekek turmix italt, kaszinótojást, kifli falatkákat és gyümölcssalátát. Ízléses kínáló tálakkal kedveskedtek az iskolánkban dolgozó minden felnőttnek, megköszönve nekik munkájukat. Már csak a „romeltakarítás” maradt hátra. A nap végére kellemesen elfáradtunk.

Szuhajné Elefánty Mária, a Fő téri Általános Iskola szaktanára

Vélemény, hozzászólás?

Dr. Jeney Zsigmond

Képtelenség megismerni és bemutatni

Nagyon őrzik a kolbász fűszerezésének a titkát a csabacsűdi barátok