in ,

Carlos szerint a világ

Rendhagyó író-olvasó találkozónak adott otthont 2018. június 9-én a szarvasi Városi Könyvtár. Nem a megszokott időpontban: szombat esti órában fogadta a megjelent érdeklődőket városunk közismert lakója: Pártai Lucia. A hétvégére városunkba látogató vendége, egyben beszélgetőtársa Liszkai László, Franciaországban élő újságíró mutatta be 2017- ben megjelent „Carlos szerint a világ – Szemtől szemben a Sakállal” című népszerű könyvét. Mint ahogy a bevezetőben is kijelentette Lucia: a világtörténet egy szelete tárul elénk egy több, mint terrorista szemszögéből a könyvben. Az 1994- ben, Szudánban elfogott és azóta is Franciaországban rabságban tartott, venezuelai származású Iljics Ramírez Sanchez előzőleg olvasott könyve alapján bizalmába fogadta az író Liszkai Lászlót, aki fél éven keresztül látogatta őt. A találkozásokat követően íródott meg az említett könyv. A terrorista szívesen beszélt aktív éveiről, ez adódott a személyiségének domináns, pszihopata jellegéből is, valamint örömmel vette egy olyan beszélgetőtárs jelenlétét, aki – a cellatársaitól eltérően – hasonló szellemi színvonalon képes társalogni a mindkettejük által ismert történelmi, politikai eseményekről. A megjelent érdeklődők döbbenten szembesülhettek a ténnyel: a Carlos-ról írt történetek nem fiktív esetek. Minden támadás – a saját bevallása szerinti 84 rendbeli emberölés is – megtörtént eset, ahol a szélsőséges, radikális eszmék érdekében, az „árulók” ellen elkövetett terrorcselekmények sajnos ártatlanok életét is követelték. A politikai történésekben kevésbé jártas jelenlévők is betekintést nyerhettek a beszélgetés alatt egyes terrorszervezetek (többek között: Szaddam Huszein volt iraki diktátor líbiai kollégája, Kadhafi, Fidel Castro kubai elnök, vagy a keletnémet és a szovjet titkosszolgálat, stb. ) bonyolult és ellentmondásos működésébe, melynek egyik zsoldosa – saját elmondása szerint: „profi forradalmára” – volt „Carlos a Sakál”, akinek „egy meló sem volt elég mocskos”…

Kisné Szalai Edina

Kéthetes lesz a Cervinus Művészeti Fesztivál

Beszámolók a júniusi megyegyűlés napirendjén