in ,

Slovenský deň – Szlovák nap a Trefortban

Pénteken „Csak együtt” volt az egész iskola! A népszerű szlovák énekes dalát kölcsönözte erre a napra mottóul iskolánk. Már hagyománnyá vált, hogy a Szlovák napon nem hagyományos formában folyik a tanulás, hanem projekt nap keretén belül mélyítjük el a szlovák nyelv és a szlovák kultúráról való ismereteinket. Mivel intézményünkben több éve folyik nemzetiségi nyelvoktatás, alapvető célkitűzésünk a szlovák nyelv és szlovák hagyományok ápolása. Nap mint nap igyekszünk megismertetni tanulóinkkal mindazon értékeket, amelyeket a szlovák elődeink hagytak örökül. Ez a projektnap is ezt a célt szolgálta. Igyekeztünk olyan érzelmeket, információkat, tevékenységeket közvetíteni a gyerekeknek, mely a szlovák nemzethez való kötődést, a szlovákság történelmét és a kulturális értékek megőrzésének fontosságát hangsúlyozza. Rengeteg színes program várt a gyerekekre. Volt dal- és tánctanulás, kézműveskedés, memóriakártyás feladat – melyeken Szlovákia nevezetességei jelentek meg, játékos teszt, keresztrejtvény. Az aula egész nap teltházas volt, köszönhetően a heróka (csörögefánk) és spricka (tolófánk) készítésének. Ebben a munkafolyamatban nagy segítségünkre volt Fábri Judit, a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete szarvasi régiójának vezetője, Simon Istvánné, Zsuzsa néni, a Szlovák Önkormányzat Csabacsűd elnökasszonya, akik Pljesovszki Misi bácsival együtt igen szakszerűen irányították a munkafolyamatot. Az elkészült finomságokat jó étvággyal fogyasztotta mindenki. Záróprogramunk a tornateremben zajlott, ott iskolánk minden tanulója közösen énekelte el a nap során tanult dalokat és táncolta el a délelőtt folyamán megtanult táncot.

A Szlovák napunkon diák és pedagógus egyaránt jól érezte magát, a kitűzött céljainkat sikeresen teljesítettük. A Szlovák nap, mint nemzetiségi projektnap beépítésre került az intézmény helyi tantervébe.

Rendezvényünket a Magyarországi Szlovákok Szövetsége Közhasznú Alapítvány támogatásával valósítottuk meg.

Lestyan Katalin pedagógus

Motoron érkezett a Mikulás Szarvasra.

A motoros Mikulás és a jó gyerekek

A gyakorlóban is járt a Mikulás